M1025 Armament Carrier - ACADEMY

Moderator: kubisz

M1025 Armament Carrier - ACADEMY

Postprzez maverick » 26 wrz 2011, 11:53

Witam Wszystkich bardzo serdecznie,
na forum znalazłem się dzięki Kubiszowi, który namierzył mnie poprzez allegro i zaprosił do wspólnego sklejania. Z nieskrywaną satysfakcją przyjąłem zaproszenie i oto jestem.
Moja przygoda z modelarstwem zaczęła się tak naprawdę w szkole podstawowej, lecz na długo odeszła w zapomnienie. Jednak ostatnimi czasy postanowiłem wrócić do starego hobby. Ten model tak naprawde traktuję jako pierwszy, bo z zamierzchłych czasów nic się nie uchowało, ale biorąc pod uwagę ówczesny poziom wykonania to chyba nawet lepiej.
Na "pierwszy raz" wybrałem wszystkim dobrze znany model ACADEMY M1025. Pisał o nim nie będę, ponieważ po pierwsze nie jestem specjalistą w dziedzinie modeli humvee, a po drugie i tak wszyscy doskonale wiedzą o czym mowa.

Obrazek
(zdjęcie pudełka zaczerpnięte z internetu.)

Po przejrzeniu zawartości pudełka oraz forum doszedłem do wniosku, że dostępne elementy (siedzenia, lusterka itp.) oraz kalkomania pozwalają umieścić model we "wczesnych czasach" użytkowania tj. Desert Storm bądź Somalia. Po dłuższym namyśle stwierdziłem, że temu co oferuje pudełko najbliżej do działań w Somalii (najmniej przeróbek, w stosunku do tego co zoferowało ACADEMY), zatem w tamtym teatrze działań umiejscowię swój model. Do tego dochodzi w miarę luźne rozłożenie akcentów kolorystycznych dla tamtego okresu, tj. możliwe piaskowe podwozie, piaskowe nadwozie i piaskowe wnętrze (będzie najprostszy wariant dla początkującego), choć Kubisz namawiał mnie na zielone wnętrze (jeszcze się waham).

Liczę na Waszą pomoc i cenne wskazówki. Staram się monitorować forum, lecz wszystkiego jeszcze nie ogarniam, więc wybaczcie niezamierzone gafy. Jeszcze raz pozdrowienia dla Wszystkich i do dzieła!!!
"Tatusiu - pomaluj następny model na różowo... Będzie taki ładny..!"
Hania
maverick

Re: M1025 Armament Carrier - ACADEMY

Postprzez kubisz » 26 wrz 2011, 12:14

Witaj Mariusz :piwo: Fajnie, że w końcu zdecydowałeś się na budowę. Jeśli chodzi o wybór modelu, to faktycznie - skoro uważasz się za początkującego - ten M1025 w jednobarwnym malowaniu to dobry pomysł :git:

Somalia? Może być, ale możesz również zrobić Humvee z Pustynnej Burzy. Swój model Academy zaprojektowało na podstawie tego zdjęcia:
Obrazek
Możesz mieć trochę kłopotów z przyklejeniem szewronów na nierównej powierzchni drzwi. Jeżeli nie czujesz się na siłach użyć płynów do kalkomanii, wybierz wariant bez szewronów, np. taki właśnie z Somalii:
Obrazek.

Powodzenia :gut:
kubisz
Moderator

Postprzez maverick » 26 wrz 2011, 12:24

Z budową musiałem trochę zaczekać, że względu na swój własny ślub :D i całe towarzyszące temu zamieszanie... Ale sytuacja się unormowała więc jestem... Żeby wszystko było jak należy w temacie poznawania historii humvee chciałbym zapytać co oznaczają oznaczenia z kształcie odwróconego V na pojeździe ("szewrony"?) i oznaczenie "MILITARY POLICE"? Rozumiem, że pojazdy z obydwu zdjęć zamieszczonych powyżej nie różnią się znacznie między sobą, mimo że brały udział w innym teatrze działań..?
Hania
maverick

Postprzez kubisz » 26 wrz 2011, 12:41

Gratulacje z okazji zamieszania w życiu. No i z okazji unormowania sytuacji ;) :piwo:

Te "V-kształtne" oznaczenia (zwane szewronami) w armii USA stosowane są do oznaczenia jednostek (często wraz z liczbami). W wielu armiach stosuje się je także np. do oznaczenia stopni na mundurach. Natomiast podczas "Pustynnej Burzy" odwrócone "V" stosowano po prostu jako oznaczenie pojazdów koalicji, w celu uniknięcia przypadkowego ostrzału przez własne oddziały. Stąd szewrony na pierwszym zdjęciu.

"Military Police" to "policja wojskowa", czyli po prostu żandarmeria.

Humvee z obu zdjęć to w zasadzie takie same Humvee. Widoczne różnice masz jedynie w uzbrojeniu - M1025 MP podczas "Pustynej Burzy" bardzo często uzbrojone były w karabin M60 i właśnie do takiego karabinu masz mocowanie i na zdjęciu, i w modelu Academy. Humvee z Somalii ma na zdjęciu granatnik Mk19 - tego w zestawie Academy nie znajdziesz. Do obu operacji pasuje uniwersjalny do dziś karabin M2HB kal. 0.50" - niestety ten zestawowy jest bardzo słaby. Jeżeli chcesz, mogę podesłać Ci M60, Mk19 albo M2HB - podaj adres na PW i napisz co by Cię interesowało. Nie obiecuję, że znajdę to co chesz, sam nie pamiętam, co mi tam jeszcze zostało. Ale coś na pewno znajdę i będzie to miało na pewno lepszą jakość, niż zestawowe uzbrojenie.
kubisz
Moderator

Postprzez maverick » 26 wrz 2011, 13:02

Rozumiem, że jeżeli Somalia, to bez szewronów na drzwiach, i tylnej klapie, gdyż zaczeto ich używać dopiero w okresie Pustynnej Burzy..? M60 i M2HB daje nam zestaw (o jakosci się nie wypowiadam, bo na razie nie mam odniesienia). MK19 mam z GUN TRUCKA (chyba będzie kolejny) jakby był potrzebny, ale wielkie dzięki za chęć pomocy. Na forum znalazłem taki schemat możliwości uzbrojenia pojazdu:

Obrazek

I wstępnie miałem taki plan, żeby zamontować M2HB na dachu, MK19 w przedziale bagażowym, a M60 rzucony gdzieś w pojeździe...
Taki wariant pasowałby zarówno do Somalii jak i Iraku, czy z czegoś trzeba by zrezygnować w tych dwóch poszczególnych opcjach..?
Hania
maverick

Postprzez kubisz » 26 wrz 2011, 13:20

maverick napisał(a):Rozumiem, że jeżeli Somalia, to bez szewronów na drzwiach, i tylnej klapie, gdyż zaczeto ich używać dopiero w okresie Pustynnej Burzy..?

Somalia była później. Na zdjęciach z obu operacji występują szewrony. Natomiast ten Humvee MP z Somalii, którego zdjęcie wrzuciłem Ci wyżej, nie ma szewronów na drzwiach (co nie znaczy, że nie ma ich gdzie indziej. Jest zdjęcie też z Somalii, gdzie na drzwiach nie ma nic, ale jest malutki szewrona na masce, klapy bagażnika nie widać.). Ja na Twoim miejscu zrobiłbym tego somalijskiego bez oznaczeń na drzwiach, natomiast dałbym na klapie - jest to bardzo prawdopodobne i będzie ciekawie wyglądać.

maverick napisał(a):MK19 mam z GUN TRUCKA

Zarówno Mk19, jak i M2HB z Gun Trucka są bardzo przyzwoitej jakości, więc spokojnie możesz coś stamtąd zabrać do tego modelu.

maverick napisał(a):wstępnie miałem taki plan, żeby zamontować M2HB na dachu, MK19 w przedziale bagażowym, a M60 rzucony gdzieś w pojeździe...

Raczej rzadko się zdarzało, żeby trzy egzemplarze cięższej broni były przewożone w jednym Humvee. Owszem, M60 mógł nosić jakiś wojak, ale raczej nie z oddziałów MP. Jeżeli już, kup sobie zestaw genialnych karabinów z Trumpetera (tylko uważaj na epoki, Somalia i DS to M16A1 albo M16A2).
Nie zapominaj też, że niestety Academy nie dało ani jednego mocowania wyposażenia z wnętrza pojazdu. Zerknij na modele M1025 Tamiyi, jak to powinno wyglądać. Ewentualnie napisz w "Giełdzie", że poszukujesz takich elementów.
kubisz
Moderator

Postprzez maverick » 26 wrz 2011, 13:36

Wielkie dzięki za info, 1,5 godziny aktywności na forum, a ile informacji na początek... Somalia była później - ok. moje niedopatrzenie, dzięki za sprostowanie. Również zauważyłem, że w modelu ACADEMY wyposażenie części bagażowej w zasadzie nie istnieje, będę musiał pomyśleć co z tym zrobić, ale na to przyjdzie jeszcze pora... Zgodzę się z Tobą że jeśli 3 typy broni ciężkiej w Humvee to w sumie po co Abrams'y... Czyli merytorycznie pasowały bedą MK19 i M2HB, jeden na dachu, drugi "w bagażniku", a do czego się przymocują to zobaczymy ;) a gdzies w środku M16 z zestawu...
Hania
maverick

Postprzez kubisz » 26 wrz 2011, 13:49

A nie myślałeś o wymianie kół? To co prawda niemal podwaja koszt modelu, ale za to jakość i wygląd nieporównywalne.
kubisz
Moderator

Postprzez JUAN C. » 26 wrz 2011, 15:20

Maverick, welcome to the forum. :piwo:
Do what you can with what you have where you are.
JUAN C.

Postprzez maverick » 26 wrz 2011, 15:50

W temacie kół, to czytając relacje z innych warsztatów, bądź galerii zauważyłem już ten problem. I faktycznie różnica w wyglądzie modelu jest ogromna... Choć prawdę mówiąc to koła ACADEMY w porównaniu z tymi które daje ITALERI to mistrzostwo świata (nawet dla laika jak ja). O kołach pomyślałem i nabyłem na allegro odlewy żywiczne (takie, których jest najwięcej - jutro wrzucę foto) za 15 zł / 5 sztuk... I wyglądają nieporównywalnie lepiej od tych zestawowych... Jak wrzucę zdjęcia podpowiecie mi tylko, czy bieżnik będzie się nadawał do właściwego okresu...
Ps. Żona właśnie mnie poinformowała, że w sklepie modelarskim zamówiła mi 3 zestawy blach EDUARDA (w ramach prezentu na dzień chłopca :lol: ) dedykowane do tego modelu - tak jej polecił Pan w sklepie... Przy pierwszym modelu miałem sobie darować blaszki, ale jak przyjdą to zobaczę jak to będzie (może choć trochę się z nimi oswoję). In-Boxy znajdę na forum..?
Hania
maverick

Następna strona

Powrót do Warsztat