M1025 na ulicach Iraku

Moderator: kubisz

M1025 na ulicach Iraku

Postprzez PawełR » 21 lip 2015, 18:05

Witam Wszystkich miłośników humvee, z częścią z Was zdążyłem się poznać, bądź też minąć na MW, najczęściej w dziale pancernym.

Tym razem na moje biurko trafia pojazd bez gąsek i raczej nie związany z II wś :D model to wypust academy w skali 1/35, szczerze mówiąc główną bazą jest rama, dlatego że odmian tych samochodów jest bardzo dużo i chętnie pójdę trochę dalej, poza schemat tego co oferuje instrukcja w pudełku (pomijając elementy, które i tak trzeba robić od nowa). W zasadzie tutaj koncepcja na budowę się kończy :rotfl:
chętnie przygarnę podpowiedzi, po pierwsze wychodząc od wersji pojazdu, czyli M1025. Chciałbym trochę mocniej opancerzoną wersję, jesli występowały takie w przyrodzie - najchętniej baza M1025 z mocno obudowanym stanowiskiem strzeleckim.
No i po drugie merytoryczna budowa samej bazy, czyli M1025, poprawki wnętrza, drzwi etc. Co prawda gromadzę fotki, ale nie zawsze jestem pewien czy to co mam na dysku odpowiada mojej wersji pojazdu :lol:

OK, żeby nie było to gadanie na sucho wrzucę jakieś fotki.

Na razie złożona rama, tu raczej bez kombinacji, poza wymianą amortyzatorów i sprężyn

Obrazek

no i w zasadzie tyle z humvee :lol: na razie staram się uzupełnić wiedzę na jego temat, jak już coś 'skumam' to zacznie się dalsza dłubanina.
Ostatnio mam w zwyczaju dziubanie winietek i tak też będzie w tym przypadku. W zasadzie jest to moje pierwsze podejście do budowli w skali, wyszło jak na zdjęciach. Całość to odlewy z gipsu na konstrukcji z polistyrenu, trochę balsy i gładź gipsowa.

Obrazek

ogólny rzut oka na to co będzie się działo

Obrazek

koncepcja jest taka: grupa navy seals wyważa drzwi z lewej strony, strzelec w humvee patroluje teren, dodatkowo nie wykluczam jakiegoś wsparcia, figurek nagromadziłem trochę, bo już 3 zestawy więc będzie w czym wybierać.
Jedyny problem to dalsze rozwinięcie mojej wizji, potrzebuję plecaka. Dokładnie jednej sztuki, więc mocno waham się nad zakupem tego zestawu:

Obrazek

nie wykluczam takiej opcji, ale obawiam się że po odcięciu plecaka reszta wyląduje w szafie, dlatego gdyby ktoś posiadał i nie używał plecaka z takiego zestawu, dokładniej 1 szt, to bardzo chętnie odkupię.

Do tej pory powstało kilka mniejszych dodatków, które w miarę możliwości czasowych doklejam do winietki

Obrazek

klimatyzator/hips/siateczka z słuchawek

Obrazek

irackie gazety/plakaty znalezione w sieci, zrobiłem szablon, jeśli ktoś chciałby skorzystać:

plakaty -> https://lh6.googleusercontent.com/-hVF8TSvdOqI/Va56efAqSVI/AAAAAAAAB-g/EO_pZa8fKdI/w1358-h849-no/plakaty.png
gazety -> https://lh6.googleusercontent.com/-Z2xa_UZI63k/Va56tU1yJkI/AAAAAAAAB_E/04vnFU183pg/w1358-h849-no/gazety.png

i rzut oka na całość, w zasadzie to najnowsza aktualizacja tego co udało się grzebnąć wczoraj.

Obrazek

pomysłów sporo i masa pracy zanim zapełnię całość tak jak chcę, ale to żaden problem, bo automatycznie mam więcej czasu na lepsze poznanie humvee i tego co chciałbym zbudować.

Pozdrawiam
Paweł.
PawełR

Re: M1025 na ulicach Iraku

Postprzez kubisz » 21 lip 2015, 18:49

Witaj, Paweł :piwo:

Winietka bardzo mi się podoba, koncepcja, wykonanie - jest fajnie :git: Klimatyzator ekstra :git: Jak zrobiłeś butki?

Gdyby to było na nieco wcześniejszym etapie, to namawiałbym Cię na zakup M1025 Tamiyi albo nawet M1114 Bronco. Choć oczywiście wiadomo - cena... Model Academy jest bardzo słaby :? Pewnie sam już to zauważyłeś. Ani go zrobić otwartym, ani zamkniętym... Szlag by go trafił ;) Prosto z pudła to będzie pasował tylko i wyłącznie do samych początków wojny w Iraku. A i tutaj przydałyby się przeróbki, tak żeby model jak najbardziej dopasować do wariantu późnego. W wielkim skrócie - wariant późny od wczesnego odróżniają 4 elementy:
- koła,
- fotele,
- lusterka,
- elektronika (radio).
Pierwsze od biedy jeszcze ujdą (czasem Humvee był mieszanką elementów nowych i starszych), ale wymiana radia na SINCGARS to już konieczność. Być może poratuje Cię ktoś, kto ma nadwyżkę w magazynku. Dodam jeszcze, że zarówno koła, jak i fotele z zestawu są - krótko mówiąc - bardzo złe. Dorobienie śrub i sprężyn w podwoziu to tylko pudrowanie trupa. Napisz, czy jest szansa wpompować w model trochę kasy, to podpowiemy Ci, co ewentualnie dokupić. Na pewno wymieniłbym te nieszczęsne koła (30 zł) i fotele (również 30 zł).

Uzbrojenie, wieża... Jeżeli wczesny Humvee z początku OIF, to raczej bez osłon, ewentualnie sama tarcza GSK (tu też może ktoś poratuje, ewentualnie łatwo dorobisz z polistyrenu/blaszki).

Co do figurek, to pokazałbyś, jakie masz te zestawy. Są tu mądrzejsi ode mnie w kwestii mundurowo-uzbrojeniowej - podpowiedzą, co pasuje, a co nie. No chyba, że sam taką wiedzę posiadasz.

To tyle na wstępie. Każdy z moich akapitów mogę rozwinąć, jeżeli chcesz konkretniejszych podpowiedzi. Choć podkreślę jeszcze raz - M1025 Academy to model bardzo słaby i nie bardzo mam pomysł, jak zrobić z niego sensowny pojazd na tak fajną winietkę :?

Dzięki za plakaty/gazety. Pozwoliłem sobie skopiować linki do tematu z duperelami do pobrania/druku:
viewtopic.php?f=30&p=28719#p28719
:piwo:
kubisz
Moderator

Postprzez PawełR » 22 lip 2015, 17:09

Hej Kuba

Buty 'zdjęte' z jakiejś starej figurki. Żeby przybliżyć bardziej temat napiszę że okres czasowy to początki konfliktu w Iraku, nie wykluczam też działań w zatoce perskiej w latach 90.

kubisz napisał(a):Każdy z moich akapitów mogę rozwinąć, jeżeli chcesz konkretniejszych podpowiedzi.

najbardziej interesują mnie fotele i radio. W środek raczej nie będę inwestował, co nie znaczy że będzie PzP. Mocno znudziło mnie takie budowanie modeli ostatnio, czas coś 'porzezać' :D
Fotele na których się wzorować to jak rozumiem A0/A1? Z radiem mam największy problem, google wypluwa SINCGARS (tak mi się wydaje) w różnych wersjach, w samych humvee też są to jakieś instalacje modułowe. Prosiłbym o naświetlenie tematu jak to wygląda - otwarte będą drzwi kierowcy więc szczególnie zależy mi na tym co będzie się działo w okolicy deski rozdzielczej.

Co do lusterek to myślę że przy drzwiach i wnętrzu, to najmniejszy pikuś :lol: no a kół niestety nie przeskoczę. Te w modelu wydają mi się za małe a same opony jakieś wąskie. W zasadzie to co sprawia mi największą przyjemność w oglądaniu tych pojazdów to połączenie kanciastej bryły z napompowanymi balonami academy schrzaniło w tej drugiej części.
Mam pod ręką sklep mojehobby i z tego co się zorientowałem nowy typ kół z panzerart jest dostepny od ręki, stary typ niestety nie, może uda się ściągnąć.

kubisz napisał(a):Gdyby to było na nieco wcześniejszym etapie

etap jest bardzo wczesny :D do tej pory natłukłem trochę modeli, zdarzały się takie za parę stówek i jak to bywa z modelami, kończy się składanie i leci na półkę, chciałem coś 'długodystansowego' żeby pogrzebać samemu. Niestety zasugerowałeś mi tamiyę i bronco i teraz nie mogę spać :lol: tamka jest ok, ale bronia mają w exito i dzisiaj go już oglądałem, chyba mi nie da spokoju, bo wygląda tak jak wg mnie powinien wyglądać, w dodatku za dwa tygodnie mam urodziny, wygląda na to że znowu wydam 2 stówki na zbieracz kurzu a academy spocznie w szafie razem z wielkimi planami na przeróbki :lol:
PawełR

Postprzez kubisz » 22 lip 2015, 17:42

Skoro przymierzasz się do M1114 Bronco, to wszystko co napiszę poniżej będzie niepotrzebne, ale napiszę - będziesz wiedział dokładniej, na czym stoisz :gut:

Faktycznie możesz zrobić dioramę z Pustynnej Burzy, ale wtedy musiałbyś uważać z figurkami. Model zdecydowanie bardziej pasowałby do tego okresu, ale i do OIF można go jakoś tam lekko doprowadzić. Dla DS byłby to wariant A0, dla OIF ewentualnie też, ale A1 byłby lepszy. A2 to już bardzo ciężka sprawa do osiągnięcia.

Koła :arrow: jeżeli DS, to kup zestaw Panzer Art (RE35-075) Road Wheels with spare for HUMVEE viewtopic.php?f=9&t=577
jeżeli OIF, to Panzer Art (RE35-212) Road wheels for HUMVEE (late pattern) viewtopic.php?f=9&t=1134
Oba zestawy bardzo dobrej jakości, oba w sumie stosunkowo tanie (ok. 30 zł). W obu musiałbyś usunąć bolce i w kołach, i w podwoziu Academy i przykleić je na styk. Zmiana wg mnie konieczna, od razu będzie zdecydowanie lepszy odbiór modelu.

Fotele :arrow: Artur z Saharahobby sprzedaje tutaj kilka zestawów, m.in. ET-Model (E35-076) M1114 HUMVEE High Back Seats. Może jeszcze ma, może się zdecydujesz (ale tylko w wariancie z OIF).

Radio :arrow: wrzuć posta w wątek Giełda, może ktoś ma nadmiar. Wystarczyłby Ci taki zestaw:
Obrazek
3 elementy, czyli prosty odbiornik SINCGARS, słuchawka i 1 głośnik (ewentualnie 2). Niektórzy z Kolegów kupili choćby po kilka zestawów M1151 Academy, tam jest wszystko co trzeba, na pewno ktoś poratuje. Ewentualnie z M1114 Bronco, ewentualnie jakaś żywiczna kopia. Pamiętaj, że we wnętrzu modelu M1025 Academy musisz usunąć nieszczęsny klocek pod radiem, odtworzyć osłonę silnika i w to miejsce wykonać stolik jak na zdjęciu powyżej - rzezanie i odtwarzanie trudniejsze, stolik bardzo prosty.

Uzbrojenie :arrow: M2 w M1025 jest slaby, przydałoby się go wymienić. Mocowanie też jest kiepskie i pasuje tylko do DS - podczas OIF był już nowszy typ (Mk 93).

Jak więc widzisz - żeby doprowadzić Academy do jako takiego wyglądu musiałbyś wydać 30 + 25 zł (koła + fotele), + wysyłka, + SINCGARS + coś z uzbrojenia. To tylko 1/3 kosztów modelu Bronco, ale w tym ostatnim masz samą radochę z budowy :git:

Pokażesz te figurasy, co tam masz?
kubisz
Moderator

Postprzez makinen » 23 lip 2015, 04:34

Paweł- jeśli chcesz uratować tego Academy, to mogę pomoc trochę- koła starego typu, radio rownież stare i cos tam jeszcze znajdę- np drzwi. Te z Academy są do bani. Obrotnicę pewnie tez wygrzebię. W niedzielę ląduję w. Polsce, wiec w poniedziałek mogę wysłać jeśli chcesz. Potraktuj to jako prezent w ramach wejścia na Forum.
makinen

Postprzez PawełR » 23 lip 2015, 17:20

Hej

No więc po kolei :D

makinen PW

kubisz napisał(a):Faktycznie możesz zrobić dioramę z Pustynnej Burzy, ale wtedy musiałbyś uważać z figurkami.

no właśnie bliżej mi do tej opcji, można powiedzieć że mam misz-masz figurek i fajnie byłoby zrobić i Kuwejt i Irak osobno, z academy prościej będzie powalczyć z Kuwejtem. Do Iraku bardziej pasowałby mi bronco. To co mam w szafie:

Sealsi z dragona, starzy sealsi / broń/chełmy/cqb lbv

Obrazek

partol z psem MB

Obrazek

obługa robota z bd

Obrazek

i wojacy z tamki (z tego zestawu nadaje się tylko broń i hełmy do przeszczepów, same figurki to jakaś masakra)

Obrazek

Co do dłubania academy, to od przybytku głowa nie boli, najpierw na tapetę pójdzie ten model, chętnie poznam tą konstrukcję a najlepiej na modelu do którego trzeba szukać i przerabiać. Szczerze mówiąc chcę też tą 1025 bo znalazłem w sieci taki model i bardzo mi się spodobał.

Fotka -->
Obrazek

zdjęcie pochodzi ze strony:

http://www.geocities.jp/zu_model/scale/humvee.html

nie wiem kto jest autorem, bo nie umiem rozszyfrować tych krzaczków :mrgreen: widziałem kilka fotek takich składaków i bardzo mi się to podoba, nie wiem czy ten model był wzorowany na konkretnym samochodzie bo nie mogę znaleźć, ale chętnie poszedłbym ta drogą.

No to w zasadzie tyle, póki co grzebię winietkę dalej. Dorobiłem trochę szpargałów - rozbity telewizor, kosz na śmieci i zaczynam produkcję butelek ze starych ramek po samolotach, w końcu akcja toczy się w ciepłych krajach. Prawie tak ciepłych jak dzisiaj u mnie za oknem :lol:

Obrazek
PawełR

Postprzez kubisz » 23 lip 2015, 18:17

Telewizorek gitara :git: Jak zrobiony? Pudło, rozbity kineskop i napis "SONY" - spowiadaj się po kolei :gut: Reszta maneli też niczego sobie.

Figurek wszystkich nie połączysz w jednej dioramie, zresztą na pewno nie miałeś takiego zamiaru. Część pasuje do DS, część do OIF. Musisz się zdecydować ;) Może zrób sobie jedną dioramę z M1025 z DS i tymi Sealsami Dragona, a drugą z M1114 z OIF z patrolem MasterBoxa :git:

Co do modelu - rzeczywiście możesz dorobić nieco opancerzenia do M1025 (OIF), coś np. w tym stylu:
http://www.armorama.com/modules.php?op= ... c_id=64511
http://www.warwheels.net/Model_HMMWV_Riccio.html
http://wierdwolf.blogspot.com/2010/11/t ... umvee.html
http://gallery3.kitmaker.net/data/28961/5728.jpg
viewtopic.php?f=4&t=1017
viewtopic.php?f=4&t=10
Tyle tego jeździło w różnych konfiguracjach, że jest spora dowolność w dopancerzaniu (na oryginalne drzwi albo zamiast nich). Część z podlinkowanych (również ten z Twojego linku) wykorzystuje gotową konwersję Blast Model, ale elementy są dość łatwe do dorobienia.
kubisz
Moderator

Postprzez wojtas193 » 23 lip 2015, 21:57

A ja się zapytam o technologię produkcji butelek ;)
Pozdrawiam
Wojtek
wojtas193

Postprzez PawełR » 25 lip 2015, 10:23

Zrobię jakiś szybki sbs, bo butelek nigdy za wiele. Ogólnie to wystarczy pręcik przezroczystej ramki, odpowiednio wyszlifowana szyjka, potem taki kawałeczek można zamontować w wiertarce i wytoczyć odpowiedni kształt/nacięcia na butelce. Ja to robię skalpelem z lenistwa. Na koniec zakrętka z okrągłego profilu, albo rozciągniętej na ciepło starej ramki i etykieta z drukarki. W takim pomniejszeniu ciężko wydrukować ładną etykietkę, ale powiedzmy że mieści się w granicach błędu, oczywiście patrząc na 'żywo na nią'.

Telewizor średnio mi się podoba, nie wiem czy nie zabiorę się za to jeszcze raz, pudło z płytek plastikowych. Kineskop to kwadracik wycięty z opakowania po CD, naklejony na taśmę przezroczystą. Potłukłem go młotkiem, niezbyt mocno, tak żeby nie rozerwać taśmy, która trzyma te kawałki. Potem taśmę od tyłu pomalowałem na szaro i wsadziłem szkiełko na wcisk do obudowy z hipsu, napis druknąłem laserówką na srebrnej folii.

Intensywnie myślę nad skuterkiem, o ile samą konstrukcję dałoby się ogarnąć samemu, to robienie kół jest już cięższą sprawą, chyba zamówię ten zestaw z dioparku z sahary;

http://saharahobby.eu/Diopark35008ItalianCivilianMotorcycle125Primavera135

wczoraj udało mi się namierzyć w sklepie bambetle z tamki, od razu je łyknąłem bo ten zestaw rozwiąże mi dylemat plecaków i żaluzji na drzwi a przy okazji drukowania pudeł kartonowych, przynajmniej tych szarych. Muszę zrobić tylko jakieś kolorowe/pepsi etc.

Obrazek

wygrzebałem z pudła elementy głównego bohatera i zaczynam poprawki

Obrazek

nie wiem czy zostawiać ten fotel, czy robić nowsze? To chyba najstarsza wersja jaką montowano w humvee.
Fotelik to rama ze sztywnego drutu miedzianego zlutowana, z cieńszego zrobiłem sprężyny (?) na dole. Oparcia z GS, na końcu owinięte bibułką nasączoną rozcieńczonym wikolem. Wzorowałem się na fotkach z działu 1:1, chętnie wysłucham opini, czy to może zostać, czy dziergać od nowa, może te bardziej kubełkowe też będą pasować :?:

OK, na razie to tyle. Wieczorem może uda się coś znowu grzebnąć, półka pod radio chyba pójdzie do poprawek, bo wydaje mi się za krótka.
A, no i ostatnia rzecz - otwory po wypychaczach, academy w tym względzie niszczy system, są wszędzie i żeby było zabawniej w tych miejscach które najbardziej może być widać po sklejeniu modelu, dla entuzjastów szpachlowania i szlifowania połączonego z brzydkimi wyrazami bomba :lol:
PawełR

Postprzez PawełR » 26 lip 2015, 21:07

Działamy dalej

Obrazek

większość na 'sucho' tak żeby można było jeszcze poprawić to co źle obadałem na podstawie fotek z działu 1:1.
Radio też tylko przyłożone, rozumiem że to jest wersja zupełnie nie pasująca (swoją drogą dziwne po co academy go dorzuca, zamiast tego poprawnego :shock: )

Czekam na dalsze rozkazy :mrgreen:
PawełR

Następna strona

Powrót do Warsztat