Hamer Orev Ha'Tzanchanim - Revell/Dragon

Moderator: BaldPuma

Hamer Orev Ha'Tzanchanim - Revell/Dragon

Postprzez Erik Hendriks » 26 lut 2011, 07:43

Hello all!

Allow me to introduce myself: I'm Erik Hendriks from The Netherlands. I'm fluent in Dutch, German and English, choosing the latter language as the Polish language is probably best translated in English with Google Translate :lol: Anyway, I'm a long time modelbuilder with a main interest in modern Israeli subjects, the Hamer being one of my favorite. I build in 1/72nd scale exclusively.

A couple of years ago I built the Hamer Orev Ha' Tzanchanim, using the Revell kit as a starting point, with the BGM-71 TOW (Orev) coming from Dragon. I also used some parts of the CMK conversion kit, of which most parts are utterly useless.

I made my own wheels, using the PE treads from CMK on the wheels from Professional Models. I have compiled an article which can be read here: http://www.warwheels.net/HMMWV_IDF_HamerOrevArticleHENDRIKS.html

Currently I'm working on a Hamer Memugan (M1113 based) as well as an M1114 with the Samson/Katlanit Remote Controled Weapons Station. Both are based on the Revell kit. I have afforded myself the luxery on using the outof production Eduard M1114 detail set (22 116) for both vehicles. A note on the Hamer Memugan (M1113): I am using the Modell Trans Hamer Memugan set, for which I designed and built the master. Some work in progress pictures can be seen here: http://tsahal-miniature.com/tm_hamer_memugan_72_erik.html

I'm also responsible for this page: http://tsahal-miniature.com/hummer.anglais.htmlwhich should see an update any time soon.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Cześć wszystkim!

Pozwólcie mi się przedstawić: nazywam się Erik Hendriks i pochodzę z Holandii. Mówię płynnie po holendersku, niemiecku i angielsku, wybierając jako kolejny język polski, jest on prawdopodobnie najlepiej tłumaczony przez Google Translate. W każdym razie, jestem już modelarzem z długim stażem, przede wszystkim zainteresowanym współczesnym wojskiem izraelskim, a Hamer jest jednym z moich ulubionych tematów IDF. Sklejam wyłącznie w skali 1:72.

Kilka lat temu zbudowałem model Hamer Orev Ha' Tzanchanim, wykorzystując zestaw Revella jako bazę oraz BGM-71 TOW (Orev) pochodzący z zestawu Dragona. Ponadto użyłem także kilka części z konwersji CMK, której większa część jest całkowicie bezużyteczna.

Samemu zrobiłem koła, używając do tego celu fototrawiony bieżnik CMK i koła Professional Models. Opracowałem też artykuł, który można przeczytać tutaj:
http://www.warwheels.net/HMMWV_IDF_Hame ... DRIKS.html

Aktualnie pracuję nad Hamerem Memuganem (wersja na M1113), jak również nad M1114 z Samson/Katlanit Remote Controled Weapons Station. Oba bazują na zestawach Revella. Pozwoliłem sobie także ułatwić prace korzystając z nie produkowanego już zestawu Eduarda M1114 detail set (22 116), również dla obu pojazdów. Pewna uwaga na temat Hamera Memugana (M1113): używam zestaw Modell Trans Hamer Memugan, dla którego opracowałem i zbudowałem oryginał (zapewne chodzi o to, że to Erik opracował tą konwersję?). Zdjęcia z pracy można zobaczyć pod tym linkiem: http://tsahal-miniature.com/tm_hamer_me ... _erik.html

Jestem także odpowiedzialny za tą stronę: http://tsahal-miniature.com/hummer.anglais.html , na której niedługo powinny pojawić się aktualizacje.

Translated by Zderzak :mrgreen: Za wszelkie błędy przepraszam :piwo:

BTW: Erik na razie ma problemy z wrzuceniem zdjęć do postu, ale obiecał, że niedługo postara się to zrobić.

EDIT: Photos added / Zdjęcia dodane:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Erik Hendriks

Re: Hamer Orev Ha'Tzanchanim

Postprzez kubisz » 26 lut 2011, 19:52

Hello Erik.

We've got some foreign modellers registered here, two of them have sent me some stuff to show on this forum, but You're the first who's doing it personally :git: I'm waiting impatiently for Orev's photos, even though I know Your model very well :piwo:

Feel free to post in English, there are some guys who can translate it. Have a good time on this forum.

-----------------------------------------------------------------------------

Witaj Erik.

Mamy zarejestrowanych kilku modelarzy spoza Polski, dwóch z nich podesłało mi trochę fajnych rzeczy do wrzucenia na forum, ale Ty jesteś pierwszym, który robi to osobiście :git: Czekam z niecierpliwością na zdjęcia Oreva, chociaż znam ten model bardzo dobrze :piwo:

Spokojnie pisz po angielsku, jest tu kilku gości, którzy to przetłumaczą. Miłego pobytu na forum.
kubisz
Moderator

Postprzez Erik Hendriks » 27 lut 2011, 21:35

Thanx for the warm welcome. I still have to figure out on how to post pictures here. Quite different than on the http://www.idf-in-scale.com site. I will post them as soon as I know how to.

In the mean time, I will do the posting in English, with a translation in Polish by using Google Translate. I know the system isn't 100%, so any misinformation (or worse) insults are NOT intended but are due to Goolge :rotfl:

Erik

W między czasie będę pisał w języku angielskim, z tłumaczeniem w języku polskim za pomocą Google Translate. Wiem, że system nie tłumaczy w 100%, tak więc każde nieporozumienie (lub gorzej) obelgi nie są zamierzone, lecz spowodowane przez Google :rotfl:

Erik

Erik - I'll be changing Your Google translations as soon as possible, I hope You don't mind it :) They are quite good, but - as You say above - the system isn't 100%.

Kubisz.
Erik Hendriks

Postprzez Tomek » 28 lut 2011, 00:46

Hello Erik

My name is Tomek, I was born in Sosnowiec ( this is city on south part of Poland), and I live there today with ma wife and daughter - she is seven now.Unfortunately, I'm so older maniacs kits, but this fact is no importent, I hope...The modelling kits is my destiny and passion ( and my hobby, od course). It's so interestnig meet You on our site. Forgive me my language mistakes, but I learning english language now (German language too, and...latin. Don't be surprised, I need this for my future, particurally for my job. For me Humvee's are very interesting vehicles and unusual, vehicles impossible to replace. We have ( in this moments) so many Humvee's in Polish Army, several versions, especially M1025A2, M1046M2 and several another versions. We have (during foreign duty) some Humvee's in Afganistan. In Polish Army, we have on duty some M1151 versions ( Military Police). Only several vehicles, unfortunatelly...IDF vehicles are (in my opinnion) most interesting versions of Humvee's, for modelling, of course. To make such Humvee is pick up the gauntlet for each model makers, anyway for me.
But I will try to built such version, especially TOW Carrier. This is the most beautiful and interesting Humvee from IDF (in my opinnion, of course).And this is very difficult kit to do (very expensive conversions to buy in Poland). I will try do it myself. Mayby, I will do different versions of IDF...We will see...But I don't promise...
OK, i must finished, I should go to sleep. It's so late...My wife call me to the bed.
Forgive me my mistakes, but I know English language only so so...
Good night

Tomek from Poland (Sosnowiec)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cześć Erik

Mam na imię Tomek, urodziłem się w Sosnowcu - to jest miasto w południowej cześci Polski - teraz też tam mieszkam wraz z żoną i 7 letnią córeczką. Niestety, jestem już troche starszym maniakiem modelarstwa, lecz to nie ma znaczenia, mam nadzieję...Tworzenie plastikowych modeli jest moim przeznaczeniem i zarazem pasja (oraz moim hobby, oczywiście). To bardzo inetersujące spotkać Cie na naszej stronie. Wybacz moje pomyłki językowe, ale uczę się języka angielskiego, a także niemieckiego oraz...łaciny. Nie dziw się, jest mi to potrzebne dla mojej przyszłości oraz przede wszystkim dla mojej pracy.
Mamy w tej chwili wiele Humvee's w Wojsku Polskim, kilku wersji, zwłaszcza M1025A2 , M1046A2 oraz kilka innych typów. Mamy troche ( w ramach zagranicznej służby) w Afganistanie. W Wojsku Polskim mamy w służbie trochę wersji M1151 ( Żandarmeria Wojskowa). Niestety, niewiele ...Pojazdy IDF są, według mojej opinii, szczególnie trudne do wykonania, przynajmniej dla mnie. Spróbuję zbudować taką wersję, szczególnie TOW Carrier. To jest najpiękniejszy i interesujacy Humvee IDF - według mojej opinii, oczywiście. To jest trudny model do zbudowania ( w Polsce konwersje sa bardzo drogie). Spróbuję go zbudować we własnym zakresie. Zrobię też inne wersje IDF. Nie obiecuję że na pewno, ale zobaczymy.
Muszę kończyć, powinieniem iść już spać, jest bardzo późno.

Dobrej nocy

Tomek z Polski (Sosnowiec).
Aliena nobis, nostra plus aliis placent ...
Tomek

Postprzez kubisz » 13 kwi 2011, 12:35

Erik, I've just added photos of Your Orev, they are in my Photobucket album.

-----------------------------------------------------------

Erik, właśnie dodałem zdjęcia Twojego Oreva, są w moim albumie na Photobucketcie.
kubisz
Moderator

Powrót do Galeria