Ukraiński opancerzony M1097A2 HMMWV - Academy/scratch

Moderator: kubisz

Ukraiński opancerzony M1097A2 HMMWV - Academy/scratch

Postprzez kubisz » 16 gru 2011, 23:43

Mała niespodzianka dla wszystkich forumowiczów, ale ze specjalną dedykacją dla Zderzaka i Qdłatego, którzy nie pozwalali mi o tym modelu zapomnieć :gut: Przedstawia ukraiński opancerzony pojazd powstały na podwoziu Humvee w wersji M1097A2. Model zbudowany na bazie częściowo sklejonego, odkupionego od Artura (Saharahobby), M1025 Academy. Koła - Blast Model. Karabin NSWT i szperacz z modelu T-72 Tamiyi. Drzwi, pancerne nadwozie, wieżyczka, tylny zderzak i inne drobiazgi ze skraczu.
___________________________________________________________________________________________________________________________
A little surprise for all forum users, but with special dedication for Zderzak and Qdłaty, who didn't let me forget about this model :gut: It depicts an Ukrainian armored vehicle based on M1097A2 Humvee variant. Model was built on base of partially assembled, bought from Artur (Saharahobby), M1025 from Academy. Wheels - Blast Model. NSVT machine gun and searchlight from Tamiya's T-72. Doors, armored body, turret, rear bumper and some minor parts scratchbuilded.

Nie lubię zdjęć nocnych, bardzo przekłamują wygląd modelu. Jutro w dzień - druga sesja. A na razie zapraszam do oglądania tych:
___________________________________________________________________________________________________________________________
I don't like night photos, they spoil the look of the model. Tomorrow during the day - another session. By this time I'm inviting You to see these ones:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jeszcze jedno - podczas budowy zrobiłem kilka zdjęć, jeżeli jesteście zainteresowani, wrzucę takie streszczenie warsztatu w jednym poście.
One more thing - during construction I took some photos, if you're interested, I'll throw such a summary of the workshop in one post.
kubisz
Moderator

Re: Ukraiński opancerzony M1097A2 HMMWV - Academy/scratch

Postprzez Qdłaty » 16 gru 2011, 23:49

Wrzucaj zdjęcia z warsztatu. :boune:

Nareszcie dałeś się namówić na skończenie tego modelu. Cieszy mnie to bardzo. Wyszedł oczywiście bardzo fajnie. Podoba mi się. Tym razem nawet do anten nie mogę się przyczepić. :gut:
Qdłaty
Moderator

Postprzez kubisz » 17 gru 2011, 00:39

Dzięki za miłe słowa :piwo: Tak przy okazji - to mój 30. Humvee w kolekcji (tak, tak, Zderzaczku - pamiętam, że obiecałem wywlec modele z gabloty i zrobić im grupenfoto :roll: ). No i chyba mój najszybszy model - tak na poważnie zacząłem go kleić 29. listopada, wcześniej miałem jedynie zrobione i pomalowane podwozie oraz sklejony karabin.
kubisz
Moderator

Postprzez piotrek1971 » 17 gru 2011, 10:20

30 Humvee,3000 post :salut:
Krótko,jak zwykle jest czym oko nacieszyć. :git:
piotrek1971

Postprzez kubisz » 17 gru 2011, 11:33

Dzięki, Piotrek :piwo:

Obiecane zdjęcia dzienne:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Chyba jednak nocne wyszły lepiej :?
kubisz
Moderator

Postprzez Zderzak » 17 gru 2011, 13:14

Bardzo ładny model, ale tak bardzo mnie zaskoczyłeś, że właściwie nie wiem co napisać. Warsztatu nie było, więc nie śledziłem błędów na bieżąco :lol: Na poważnie, wyszedł Ci naprawdę porządny model. Sylwetka tego pojazdu jest cudowna, ma w sobie jakiś urok. Jedynie zdjęcia trochę przekłamane, ale można zobaczyć na nich wystarczająco dużo. Błędów na razie się nie doszukuję, ale jeśli uda mi się coś później znaleźć, na pewno napiszę.

Możesz być z niego bardzo dumny :piwo:

kubisz napisał(a):Jeszcze jedno - podczas budowy zrobiłem kilka zdjęć, jeżeli jesteście zainteresowani, wrzucę takie streszczenie warsztatu w jednym poście.

Jak najbardziej, czekamy ;)

kubisz napisał(a):[...]ale ze specjalną dedykacją dla Zderzaka[...]

:piwo:

kubisz napisał(a):(tak, tak, Zderzaczku - pamiętam, że obiecałem wywlec modele z gabloty i zrobić im grupenfoto :roll: )

Ja też o tym pamiętam. Także będę śledził odpowiedni temat :mrgreen:
Obrazek
Zderzak
Administrator

Postprzez Peter 1410 » 17 gru 2011, 13:26

Jakubie zrobiłeś nam z tym modelem miłą niespodziankę :git: (takie sklejanie bez wiernych widzów ;) )Model jak zawsze perfekcyjny w Twoim wykonaniu :git: 30 pojazd- imponująca kolekcja :git:
Peter 1410

Postprzez kubisz » 17 gru 2011, 13:35

Dzięki za fajne opinie. Cieszę się, że się podoba :piwo:

A tutaj obiecany warsztat w skrócie:

Zazwyczaj budowę modelu zaczynam od podwozia. Tak było i tym razem, choć zadanie miałem nieco ułatwione - model trafił do mnie ze sklejonym podwoziem. Dodałem wyciągarkę z modelu M998 IED Academy, od podstaw powstał tylny zderzak wraz z mocowaniem koła zapasowego. Koła zaś to żywiczne Aggressive Pattern od Blast Models:
________________________________________________________________________________________________________________________
Usually I start model building from undercarriage. I did so this time too, although it was somewhat easier task - model came to me with assembled chassis. I added a winch from Academy's M998 IED, I scratchbuilded rear bumper with spare wheel mount. Wheels are resin Aggressive Pattern from Blast Model:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Następnie powstała wieżyczka - 3 okręgi wycięte z polistyrenu, środkowy odpowiednio ponacinany. Właz to przerobiony element z modelu BTR-70 Italeri (na pierwszym zdjęciu poniżej po lewej stronie przed przeróbką). Karabin NSWT z modelu T-72 Tamiyi:
________________________________________________________________________________________________________________________
Then arose a turret - 3 circles cut out of polystyrene, the middle cut properly. Hatch is modified element from Italeri's BTR-70 (on the first photo below at the left there is a hatch before changes). NSVT from Tamiya's T-72:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Reflektor-szperacz to również element z modelu T-72 Tamiyi, lekko przerobiony, z dodanym mocowaniem:
A searchlight comes also from Tamiya's T-72, modified a little bit and with scratchbuilded mount:
Obrazek Obrazek

Wnętrze potraktowałem bardzo ulgowo. Nie mam pojęcia jak wygląda w oryginale, dlatego ograniczyłem się do wklejenia foteli z modelu Bronco M1114 i takiej sobie imitacji stolika pod radio. Całkowicie od podstaw zbudowałem drzwi i przednie okno:
I treated the interior of a partly exempted. I have no idea how it looks in the original, so I limited myself to mount seats from Bronco's M1114 and so-so imitation of radio rack. Doors and front window are completely scratchbuilded:
Obrazek

Sporym wyzwaniem była pancerna buda. Najpierw na podstawie wymiarów modelu oraz zdjęć prawdziwych pojazdów oszacowałem wymiary elementów w rzutach z boku, przodu, tyłu i góry. Potem w programie AutoCAD stworzyłem model 3D. A na końcu z tegoż modelu pobrałem wymiary płyt pancernych i stworzyłem siatkę geometryczną:
One major challenge was the armored body. Firstly, based on the dimensions of the model and photos of real vehicles, I estimated dimensions of the projections from the side, front, back and top. Then in AutoCAD I created a 3D model. And finally from this model I took the dimensions of armor plates and created a geometric grid:
Obrazek Obrazek Obrazek

Siatkę wydrukowałem na papierze samoprzylepnym i przykleiłem na arkuszu polistyrenu (wybrałem grubość 0.75 mm, żeby mieć lepszą sztywność bryły). Skleiłem, a między płyty poszła szpachla. Na drugim zdjęciu pancerz po wycięciu, posklejaniu i szlifowaniu:
I printed the grid on adhesive paper and glued on a sheet of polystyrene (I choose thickness of 0.75 mm to have a better block strength). I glued it, and between plates I added a putty. On the second photo armor after cutting, glueing and sandindg:
Obrazek Obrazek

Model gotowy do malowania:
Model ready to paint:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Projekt kalkomanii i tablic rejestracyjnych
Design of decals and registration plates:
Obrazek Obrazek

Etap malowania. Od lewej - kolor bazowy (Humbrol 116), kamuflaż (Humbrole 33 i 113), sidolux i kalkomanie:
Painting stage. From left - base colour (Humbrol 116), camouflage (Humbrols 33 and 113), sidolux and decals:
Obrazek Obrazek Obrazek

I tym sposobem mam wreszcie pojazd z misji KFOR :boune:
kubisz
Moderator

Postprzez Zderzak » 17 gru 2011, 13:46

Przynajmniej wiem, że zdjęcia przekłamują kolory. Mam w domu Humbrola 113 i wygląda ciut inaczej. Dzięki za zdjęcia warsztatowe, było na co popatrzeć. :piwo:

A, teraz zostało Ci już tylko zdjęcie grupowe ;)
Obrazek
Zderzak
Administrator

Postprzez BaldPuma » 17 gru 2011, 14:59

Jak już Ci pisałem - SUPER
nie wiem czy ramę Ci skręciło - prawe przednie koło jest w powietrzu /->> trzecie foto dzienne/, czy podkład jest nierówny?
BaldPuma

Następna strona

Powrót do Galeria