HUMVEE M1151 Tamiya+Legend

Moderator: kubisz

HUMVEE M1151 Tamiya+Legend

Postprzez JUAN C. » 22 lip 2011, 15:51

Hello my name is Juan Carlos, Spanish from Madrid and I am new to this forum.
I have 49 years and started in this hobby at 16, I make my models just as a hobby and I do not show any contest or exhibition.
Mainly I make scale models of the U.S. Army in scale 1/35 from Viet Nam to the present time.
I have constructed " Masters" in scratch for a manufacturer of my country and also for collectors.
I will contact you with the help of a translator, please forgive my mistakes.
I am to your disposition so you need if I can help you.
And to start the best show you some of my most dear scale models, a M1151 with the base of Tamiya M1025 + kit M1151 Conversion set of Legend(super).
This scale model I finished making the April 16 2010.
________________________________________________________________________________________________________________________
Cześć, nazywam się Juan Carlos, pochodzę z Hiszpanii, z Madrytu i jestem nowy na forum.
Mam 49 lat i zacząłem modelować w wieku 16 lat. Buduję modele jedynie jako hobby, nie pokazuję ich na wystawach ani nie biorę udziału w konkursach. Głównie sklejam modele US Army w skali 1:35, których ramy czasowe zamykają się w przedziale Vietnam - czasy obecne.
Budowałem od podstaw modele-matki do odlewów, zarówno dla producentów z mojego kraju, jak i dla kolekcjonerów.
Będę się z wami kontaktował w celu pomocy przy tłumaczeniu, proszę wybaczcie też moje błędy językowe.
Jestem do waszej dyspozycji, więc jeśli mogę, chętnie pomogę.
A na początek pokażę wam jeden z moich najcenniejszych modeli, M1151 zbudowany na bazie M1025 Tamiyi i zestawu Legenda - M1151 Conversion Set.
Ten model ukończyłem 16 kwietnia 2010r.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Let's give it some color ...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

And at the moment this is all friend, I wait for your commentaries.
Thank you very much by your attention and a greeting to all.

Juan C. :piwo:

Juan C. :piwo:
[img]http://www.portierramaryaire.com/foro/download/file.php?avatar=283.gif[/img]
[b][url]https://plus.google.com/u/0/photos/105900469192553341559/albums[/url][/b]
JUAN C.

Re: HUMVEE M1151 Tamiya+Legend

Postprzez Zderzak » 22 lip 2011, 16:49

So, I have seen Your model on hmmwvinscale.com and I must admit that it made very big impression on me. In brief, awesome and brillant model. What's more, it's really nice to see You on our forum. Have a lot of fun with this forum :piwo:
___________________________________________________________________________________________________________________________

Więc tak, widziałem już Twój model na stronie hmmwvinscale.com i muszę przyznać, że zrobił na mnie niesamowite wrażenie. W skrócie, kapitalny model. Co więcej, jest nam bardzo miło widzieć Ciebie na naszym forum. :piwo:
Obrazek
Zderzak
Administrator

Postprzez piotrek1971 » 22 lip 2011, 17:24

Jestem pod wielkim wrażeniem oglądając Twój model.
Kolejny forumowicz ,od którego będzie się można dużo nauczyć :git:
Witamy na forum :piwo:
___________________________________________________________________________________________________________________________
I'm impressed watching Your model.
Another forum member, from whom I can learn a lot :git:
Welcome to this forum :piwo:
piotrek1971

Postprzez kubisz » 22 lip 2011, 18:09

Witaj Juan. Miło Cię tu widzieć. Super sprawa, że pokazałeś tu ten piękny model, dobrze, że dałeś zdjęcia warsztatowe, można porównać kombinację T+LP z nowym modelem Academy. Czekamy na więcej z Twojej strony :piwo:
Hello Juan. Nice to see You here and it's great to see this beautiful modele here, and good for You, that You've attached a WIP photos, it's a opportunity to compare a T+LP combination with new Academy's model. We're waiting for more from You :piwo:
kubisz
Moderator

Postprzez JUAN C. » 23 lip 2011, 10:41

Zderzak napisał(a):So, I have seen Your model on hmmwvinscale.com and I must admit that it made very big impression on me. In brief, awesome and brillant model. What's more, it's really nice to see You on our forum. Have a lot of fun with this forum :piwo:

Więc tak, widziałem już Twój model na stronie hmmwvinscale.com i muszę przyznać, że zrobił na mnie niesamowite wrażenie. W skrócie, kapitalny model. Co więcej, jest nam bardzo miło widzieć Ciebie na naszym forum. :piwo:

Zderzak thank you very much by its amiable commentaries
Already knew east forum previously by my hobby to the Humvees and now look forward to working with you with my works and the information it can bring.
Thank you very much again. :piwo:
Zderzak dziękuję bardzo za życzliwe komentarze.
Znałem już to forum wcześniej dzięki mojemu upodobaniu do Humvees, a teraz mam nadzieję na wspólną modelarską zabawę.

Dzięki bardzo raz jeszcze. :piwo:
[img]http://www.portierramaryaire.com/foro/download/file.php?avatar=283.gif[/img]
[b][url]https://plus.google.com/u/0/photos/105900469192553341559/albums[/url][/b]
JUAN C.

Postprzez JUAN C. » 23 lip 2011, 11:03

piotrek1971 napisał(a):Jestem pod wielkim wrażeniem oglądając Twój model.
Kolejny forumowicz ,od którego będzie się można dużo nauczyć :git:
Witamy na forum :piwo:
---------------------------------------------------------------------------------------
I'm impressed watching Your model.
Another forum member, from whom I can learn a lot :git:
Welcome to this forum :piwo:

Piotrek1971 Hello, I very happy that you like my model and also am prepared to help you in which she can; you just question you need to know and certainly have an answer, no problem.
Thank you very much for your welcome. :piwo:
Piotrek1971 Cześć. Jestem bardzo szczęśliwy, że podoba Ci się mój model. Jestem także gotowy pomóc Ci we wszystkim, o co zapytasz. Nie ma problemu, możesz być pewny, że zawsze odpowiem.

Dzięki za miłe powitanie. :piwo:
JUAN C.

Postprzez JUAN C. » 23 lip 2011, 14:31

kubisz napisał(a):Witaj Juan. Miło Cię tu widzieć. Super sprawa, że pokazałeś tu ten piękny model, dobrze, że dałeś zdjęcia warsztatowe, można porównać kombinację T+LP z nowym modelem Academy. Czekamy na więcej z Twojej strony :piwo:
Hello Juan. Nice to see You here and it's great to see this beautiful modele here, and good for You, that You've attached a WIP photos, it's a opportunity to compare a T+LP combination with new Academy's model. We're waiting for more from You :piwo:

Hello kubisz; I already am in your forum, as you see I accepted your amiable invitation.
As to us usually it happens to that we make scale models, we bought an expensive resin scale model and they make shortly after it in injected plastic :mur: ; but I do not regret the much money spent on T + LP, in my opinion is much better than the Academy model, if you look closely there are many "small differences" but each may have their own opinion, of course.
Coming soon will show more of my work, I have a finished another Humvee, another almost - almost finished and one more to begin.
As I already said to you, I finished and I sent the Ural Star-B https://picasaweb.google.com/takoness/PROYECTOURALSTARB of my friend and colleague of the Canary Islands and I was myself of vacations with my woman to a nice town of Cadiz (Spain) and we have returned recently.
Now, with this heat in my city, the room to make scale models will possibly remain closed by vacations until September. :sun: :oops: :sun:
But we will maintain the contact here. :piwo:
Witaj kubisz; Jestem już na Waszym forum, jak widzisz przyjąłem miłe zaproszenie.
Jak to zwykle zdarza się nam, modelarzom, kupujemy drogie, żywiczne modele, a zaraz po tym pojawia się wtryskowy :mur: ; Ale nie żałuję sporej sumy wydanej na T + LP, moim zdaniem jest znacznie lepszy niż model Academy, gdyby bliżej się przyjrzeć, widać sporo "małych różnic", ale oczywiście każdy może mieć swoje zdanie.
Wkrótce pokażę więcej moich prac, skończyłem kolejnego Humvee, następny jest prawie gotowy, a jeszcze jeden w planach.
Jak Ci wspominałem, ukończyłem i wysłałem model Urala Star-B https://picasaweb.google.com/takoness/PROYECTOURALSTARB mojemu znajomemu z Wysp Kanaryjskich, a sam byłem ze swoją kobietą na wakacjach w pięknym hiszpańskim mieście Kadyks, skąd wróciłem niedawno.
Teraz, przy temperaturze panującej w moim mieście, klejenie modeli odkładam z powodu wakacji aż do września :sun: :oops: :sun: Ale pozostaniemy w kontakcie tutaj. :piwo:
JUAN C.

Postprzez kubisz » 23 lip 2011, 15:23

JUAN C. napisał(a):Coming soon will show more of my work, I have a finished another Humvee, another almost - almost finished and one more to begin.

So, we're waiting :piwo: One more thing - if You want to have any topic from this forum translated to English, let me know. We want to translate whole '1:1' section, but it will take a lot of time.
No to czekamy :piwo: Jeszcze jedno - jeżeli chciałbyś mieć przetłumaczony na angielski któryś z tematów forum, daj znać. Chcielibyśmy w przyszłości mieć przetłumaczony cały dział "1:1", ale to pewnie nieprędko nastąpi.
kubisz
Moderator

Postprzez JUAN C. » 23 lip 2011, 17:14

kubisz napisał(a):
JUAN C. napisał(a):Coming soon will show more of my work, I have a finished another Humvee, another almost - almost finished and one more to begin.

So, we're waiting :piwo: One more thing - if You want to have any topic from this forum translated to English, let me know. We want to translate whole '1:1' section, but it will take a lot of time.
No to czekamy :piwo: Jeszcze jedno - jeżeli chciałbyś mieć przetłumaczony na angielski któryś z tematów forum, daj znać. Chcielibyśmy w przyszłości mieć przetłumaczony cały dział "1:1", ale to pewnie nieprędko nastąpi.

Kubisz thank you very much, for now I am using my Google translator and two others more, although there are times that the translations are "a little surrealistic."
I am preparing new things ... :piwo:
You would be interested in information and photos about the Spanish VAMTAC?. :czyta:
Kubisz dzięki bardzo; Na razie używam translatora Google oraz dwóch innych, chociaż czasami są one trochę surrealistyczne.
Obecnie przygotowuję nowe rzeczy... :piwo:
Bylibyście zainteresowani informacjami i zdjęciami hiszpańskiego VAMTACa? :czyta:
Obrazek

Photo from Wikipedia only for use in this forum.
JUAN C.

Postprzez kamil83 » 23 lip 2011, 20:21

Hello Juan!

It's really nice to meet next foreigner. I like very destroyed models :D I have one question. How did you make upholstery ? Could you tell somethink about it?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Witam Juan!

Miło spotlać następnego obcokrajowca. Bardzo lubię zniszczone modele. Mam pytanie. Jak zrobiłeś obicia? Mógłbyś powiedzieć coś o tym.
Ostatnio edytowano 24 lip 2011, 07:43 przez kamil83, łącznie edytowano 1 raz
kamil83

Następna strona

Powrót do Galeria