M1069 HMMWV Prime Mover - Academy

Moderator: kubisz

M1069 HMMWV Prime Mover - Academy

Postprzez kubisz » 01 cze 2010, 06:51

Przedstawiona wersja to ciągnik artyleryjski, powstała na bazie M1097 HHV po tym, kiedy na uzbrojenie armii amerykańskiej wprowadzono haubice M119 kal. 105 mm. Wcześniej Humvee w wersji M998 były używane do holowania starszych haubic M102, jednak przestały się sprawdzać w przypadku M119. Były zbyt słabe, żołnierzom zaczęła również dokuczać ciasnota. Podstawowy element pozwalający na odróżnienie tych dwóch wersji to półka na dodatkowe wyposażenie znajdująca się nad kabiną, która pojawiła się w M1069. Półka ta oczywiście może być zamontowana w każdej wersji z miękkim dachem, co widać np. na wielu zdjęciach M998/M1097 z Iraku. Inne zmiany to wnętrze przedziału ładunkowego, gdzie zamontowano m.in. stojak na 22 pociski. Tyle teoria - w praktyce wiele M1069 jeździło bez półki i stojaka, amunicję przewożąc w skrzyniach, a wyposażenie dodatkowe zawieszone wszędzie gdzie się dało na zewnątrz pojazdu.

Co do samego modelu - jest to składak powstały z elementów trzech starych, sklejonych kilkanaście lat temu Humvee Academy. Miał to być zwykły M998 HMMWV Cargo/Troop Carrier, ale w trakcie budowy zmieniłem koncepcję i tak powstał właśnie M1069 HMMWV Prime Mover. Dodałem wspomnianą półkę, a także wyciągarkę, przednią osłonę i zderzak z hakiem z tyłu. Zazwyczaj na półce przewożona jest siatka maskująca dla działa, ale ja wrzuciłem tam inne bambetle. Skoro nie ma siatki, zrezygnowałem też z wykonania stelażu do niej, który był często przewożony w postaci wiązki rurek przytroczonej do boku pojazdu. Imitacja brezentowej budy jest założona tymczasowo, w przyszłości mam zamiar co nieco odsłonić - zamontować ławki, pałąki pod plandekę i samą plandekę, częściowo zdjętą. Wciąż jednak szukam zdjęć przedstawiających stojak na amunicję i sposób przewożenia innego wyposażenia.

Model wydawał mi się trochę zbyt monotonny, więc dostał numery używane podczas manewrów.
Malowany pędzlem.
_________________________________________________________________________________________________________________________
The presented version is an artillery tractor, based on M1097 HHV after that, when the U.S. Army introduced M119 howitzer 105 mm caliber. Earlier versions, M998, were used to tow older M102 howitzers, but stopped to be useful in case of M119. They were too weak, the soldiers also began to tease narrowness. The basic element that allows to distinguish these two versions is a shelf for additional equipment located above the cab, which appeared in the M1069. Of course, this shelf can be mounted in any version of the soft top, as seen for example in many pictures of M998/M1097 from Iraq. Other changes to the interior cargo space, where fitted, among others, stand for 22 shells. This is theory - in practice, many M1069s ride without shelf and rack, transporting ammunition in boxes, and accessories suspended wherever they could on the outside of the vehicle.

As for the model - it is a compilation created from the three old Academy's Humvee models, built over a dozen years ago. This was to be plain M998 HMMWV Cargo/Troop Carrier, but during construction, I changed the concept, and built this M1069 HMMWV Prime Mover. I added the mentioned shelf, and the winch, front bushguard and the hook cover on the back. Usually on the shelf is transported masking net for a gun, but I threw other rubbish there. Since there is no net, also resigned from the rack to it, which was often carried in a bundle of tubes strapped to the side of the vehicle. Imitation is founded tarpaulin is temporarily, in the future I'm going to reveal something - install benches, pillars under the tarpaulin and tarpaulin itself, partly taken off. Still looking for pictures of a mounting for transporting ammunition and other equipment.

The model seemed a little too monotonous to me, so it got the numbers used during maneuvers.
Painted with a brush.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
kubisz
Moderator

Powrót do Galeria